fallback

Забраната на буркините – шок за англо-саксонските страни

Според някои журналисти забраната за буркините е "атака срещу малцинствата"

13:19 | 20.08.16 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Забраната на буркините на някои френски плажове предизвика вълна от критики в англо-саксонските страни, които възприемат соченето с пръст на религиозното облекло като пречка за интеграцията, предаде AFP, цитирана от БТА.

"Френска глупост", написа авторът на уводни статии във всекидневника Times Дейвид Аронович. Той коментира, че подобни забрани могат да бъдат издавани само от "изкривено съзнание" и създават повече проблеми.

Наистина ли носенето на буркини е по-обидно, отколкото погледът към задните части на жена на зряла възраст с класически бански? - попита Ремона Алай от британската организация Exploring Islam Foundation, която работи за по-доброто разбиране на исляма.

Във Великобритания не е рядкост да бъде видяна изцяло забулена жена в някои градове или квартали със значително мюсюлманско население и това няма да породи полемика като във Франция, посочва AFP.

Най-известният пример за носене на буркини освен това не е с мюсюлманка, а Найджъла Лосън, телевизионната шеф-готвачка, която през 2011 година бе облечена така на плаж в Сидни, за да избегне потъмняване на кожата, припомня агенцията.

"Буркините ми дават свободата да плувам и да ходя на плаж и нямам чувството, че предавам вярата си", каза Айша Зияудин пред британската телевизия BBC. 

"Шокиращо е да се изисква от някой да се разголи или да напусне", коментира също за BBC Мариам Уилес.

Това разделение между британци и французи се обяснява с културните различия между двете страни, между френската политика на асимилиране и британския мултикултурализъм, твърди д-р Сара Силвестри от City University в Лондон. Според нея тези два модела на интеграция са в криза, те вече не са ясно приложими или разбираеми, двете страни се вглеждат една в друга, за да се поучат и потенциално да променят начина, по който отнасят към малцинствата.

В САЩ някои намират за нелогично да се наложат правила, така че да се попречи на жени, които са задължени да спазват правила.

Дебатите за буркините, пише Аманда Тоб в New York Times, отиват отвъд религията и носенето на облекло: става дума да бъде предпазено немюсюлманското мнозинство французи да се изправи пред променящия се свят.

В Австралия, откъдето е създателката на буркините - дизайнерката Ахеда Занети, дрехата също е възприемана като средство за интеграция. Там така се обличат инструкторка по плуване и спасителка.

Според журналистката Сара Малик, работеща в Сидни, забраната за буркините е "атака срещу малцинствата".

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:18 | 11.09.22 г.
fallback